Pasty ogniochronne mają szerokie zastosowanie w biernej ochronie pożarowej. Oznacza to, że ich zadaniem jest uszczelnienie zabezpieczanej powierzchni w przepuście instalacyjnym lub dylatacji i niedopuszczenie do dalszego rozprzestrzeniania się ognia oraz nagrzewania przegrody ogniowej.
Carboline Polska proponuje ogniochronne pasty ablacyjne, które stanowią wodną dyspersję żywic i dodatków. Wykazują znakomitą przyczepność do podłoża wykonanego z różnych materiałów budowlanych . Po nałożeniu na odpowiednią grubość pasta podczas pożaru pochłania duże ilości energii cieplnej, jak również wyzwala barierę gazową, dzięki czemu chroni powierzchnię przez długi okres. Aplikacja pasty jest szybka i prosta – można użyć do niej szpachelki dostępnej na każdej budowie.
Pasta ogniochronna służy przede wszystkim do zabezpieczania wełny mineralnej, płyt karton – gips oraz połączeń stali, betonu, cegły, płyty. Materiał ten wykorzystuje się powszechnie w budowie kombinowanych, ognioodpornych przejść instalacyjnych oraz zabezpieczeń złączy i dylatacji. Z pasty ogniochronnej można również stworzyć przegrodę w połączeniu ze wspomnianą wełną lub płytami karton – gips. Popularnym zastosowaniem past ogniochronnych jest uszczelnianie dylatacji i przejść instalacyjnych rur stalowych, żeliwnych oraz miedzianych, a także wiązek kabli. W czasie pożaru te elementy są szczególnie narażone na szybkie nagrzewanie się.
Jakie są pozostałe metody biernej ochrony przed ogniem?
Ochrona bierna sprawia, że nawet w sytuacji wybuchu pożaru konstrukcja budynku przez jak najdłuższy czas pozostaje nienaruszona. Jest więc dobrym zabezpieczeniem przed poważnymi uszkodzeniami, a przede wszystkim stratami materialnymi. Chroni także przed rozwojem ognia, co niejednokrotnie ratuje życie ludzi przebywających w budynku. Zabezpieczenia ogniochronne bierne warto zamontować już na etapie budowy. Ich najbardziej popularne, a zarazem skuteczne przykłady to:
natryski ogniochronne, których zadaniem jest zabezpieczanie konstrukcji żelbetowych,
farby pęczniejące o znakomitych właściwościach termicznych i uszczelniających, wykorzystywane do ochrony elementów elastycznych, np. kabli,
zastosowanie sufitów podwieszanych oraz ścian działowych, które określa się mianem zabezpieczeń powierzchniowych poziomych i pionowych.
Comments